Tak dobrego miesiąca w historii miesięcznych statystyk Urzędu Transportu Kolejowego jeszcze nie było. W maju 2025 r. z usług kolei skorzystało niemal 37,5 mln pasażerów – to wzrost o 3,7 proc. w porównaniu do wyniku sprzed roku.

Do tej pory rekord należał do października 2024 r. – wtedy podróż pociągiem wybrało prawie 36,6 mln osób. Kolejarze mają powody do radości, bo w maju rekord został pobity: z usług kolei skorzystało prawie 37,5 mln osób. Średnia odległość przejazdu pasażera wyniosła w maju 69 km. To niespełna 0,5 km mniej niż rok wcześniej.
UTK podaje też, że największy wzrost liczby pasażerów (ponad 30 proc.) w porównaniu do wyników z maja 2024 r. odnotowały WKD i SKM Warszawa.
Duży wzrost liczby pasażerów widać również w przypadku Kolei Małopolskich (+12 proc.) oraz Kolei Dolnośląskich (+10 proc.). PKP Intercity, obsługujące połączenia dalekobieżne, przewiozły prawie pół miliona osób więcej niż rok wcześniej (+6,5 proc.) – podaje urząd.
Więcej o transporcie można przeczytać poniżej:
Z dotychczasowych statystyk wynika, że ten rok na kolei zapowiada się bardzo dobrze. Od stycznia do maja 2025 r. z usług skorzystało ponad 175,1 mln osób. To o 8,4 mln pasażerów więcej niż przed rokiem (+5 proc.).
Jednocześnie UTK zaznacza, że kolej towarowa, w odróżnieniu od rekordowych przewozów pasażerskich, nadal odnotowuje spadki. Masa przewiezionych koleją towarów przekroczyła 18 mln ton. To wynik niższy o 0,7 mln ton (-3,6 proc.) w porównaniu do danych sprzed roku.
W pierwszych pięciu miesiącach 2025 r. koleją przetransportowano ponad 87,4 mln ton ładunków. Jest to o 4,3 mln ton mniej (-4,7 proc.) niż rok wcześniej.